Rääkides loomingulisusest, on inimestel tihti tunne, et nad kas on loomingulised või mitte. Need, kes tunnevad, et nad on loomingulisuse rongist maha jäänud vaatavad igatsevalt neid, kes end vabalt väljendavad ja tõdevad kurbusega, et nemad peavad jääma kuivemate probleemide köögipoolele. Tegelikult ei ole loomingulisus vaid kaasasündinud talent, mida sul lihtsalt on või pole. Looming on meie kõigi põhiolemus ja elu alus. Küsimus on ainult ebakindluse, hinnangute, võrdluste ja hirmude hulgas, mis keha alateadlikesse mustritesse on kinni jäänud ja nüüd loomingukanali vaba voolamist takistavad. 

See on kõikjal meie ümber

Näen aknast välja vaadates, et kõik on looming. Maja on looming, park on looming, auto on looming, pood on looming ja kogu linn on looming. Looming on ka lill, kaunid puud ja loomad. Mina olen looming ja kõik minu ümber on ka loomises. Aga, kes seda loob? Kas looming saab ise ennast luua? Tundub, et saab. Õunapuu okstel rippuvad punased õunad on õunapuu looming ja õunapuu on mulla ja seemne looming. Lille nutikas lõhn meelitab enda loodud magusust nautima putukad, kes lille loomet teistelegi lõuenditele laiali puistavad. Jälle loob. Kui mina olen ka looming, siis kas looming lõi minu ka?  Oma viimases raamatus „The Grand Design“ kirjutab Sephen Hawking nii: „Maa külgetõmbe seaduse tõttu saab ja loobki universum ennast ise mitte millestki.“ 

Kusjuures stringiteooria ekspert, professor Erik Verlinde, kes töötab Amsterdami ülikoolis ja teoreetilise füüsika Delta Instituudis, arvab et Maa külgetõmbejõud ei ole tegelikult üks loodusjõudude põhiprintsiipe, sest see jõud pole pidev, vaid hoopis isetekkiv – ilmudes välja mikroskoopiliste informatsiooniosakeste muutumisel aegruumis.

Looming ja allikas 

Kui looming lõi minu ja mina olen looming, siis järelikult ma loongi kõike, mis on mu ümber ja mu sees. Selline tunne, et ma oleks siis nagu mingi jumal või? Mingis mõttes küll... Mida paremas kontaktis ma olen oma loomingulisusega, siis seda suurem on ühendus selle kõikvõimsa allikaga, mille loominguliste lahenduste hulk on võrdne võimalike võimalustega taas luua. Looming = allikas / eluenergia / valgus / jumal / informatsioon?

 

Loe alljärgnevaid motiive loominguga tegelemiseks.

Mõtle, kas eluenergia / valguse / loomingu / informatsiooni / allika / jumala põhjused luua võivad olla samad.

 

 1. Loomingulisuse arendamine annab aluse edukale ettevõtmisele. Mida loomingulisem lähenemine, seda vähem lahenduseta takistusi. 
 2. Erinevalt televiisori vaatamisest on mul pärast loomist hea tunne, et olen midagi „ära teinud“.
 3. Looming on igavesti arenev protsess ja intellektuaalne pusle.
 4. Enda loomingut jagades jagan ka oma südant ja loon ehedaid kontakte inimeste (ja miks mitte ka teiste olendite) vahel.
 5. Loomingusse ära kadumine on suurt vabaduse tunnet tekitav protsess.
 6. Loomingut ei saa valesti teha.
 7. Luues õpin tundma enda emotsioone. Nii frustratsiooni, kurbust, pettumust, kadedust, hirmu ja ärevust kui ka eufooriat, rõõmu, armastust, siirust, haavatavust ja rahu. 
 8. Looming on võimalus endast välja lasta ja väljendada koormavaid või ülevoolavaid emotsioone.
 9. Loominguga saab suurendada inimeste ja ühiskonna teadlikkust mingist olukorrast.
 10. Loomingulisemalt mõtlemine parandab üleüldist õnnetunnet ja tervist. 
 11. Loominguga tegeledes tuleb mulle meelde, kes ma olen.
 12. Luues tunduvad igapäevased probleemid palju väiksematena
 13. Loominguga tegelemine treenib meie aju ja muudab meid targemaks. 
 14. Looming hoiab südame noorena.
 15. Loominguga tegelemine sunnib mind olema pidevas arengus.
 16. Looming muudab mind elu suhtes kirglikuks
 17. Looming annab elule mõtte
 18. Loominguga kahekesi olles tekib imeline energiaringlus loomingu ja looja vahel.
 19. Loomingut ei saa rahas mõõta. Isegi kui sellega midagi ei teeni, on sellel ikka väärtus
 20. Looming muudab elu ja tema korrapära suhtes tähelepanelikumaks
 21. Looming aitab mul elu paremini mõista
 22. Loominguline mõtlemine on eduka koostöö alus.

 

Kas elu mõte on looming? 

Kas elu eesmärk on läbi loomise protsessi iseennast tundma õppida? Ja kas elu eesmärk on igavesti arenedes ja iseennast kogedes luua ehedaid südamest südamesse kontakte ning sealjuures edukalt midagi valmis teha? Kas elu eesmärk on vabaduses väljendada, tunda ja vabastada kõiki emotsioone, mis sellele seiklusele värvi annaks?

Ära võrdle

Meenuta viimast korda, kui tundsid end tõeliselt loomingulisena. Kas tundsid end lüüasaanu, väsinu ja kurvana? Või voolas sinus meeletult energiat, elurõõmu ja motivatsiooni taas luua ja areneda? Kui kontakt loomingulisusega paneb meid tundma, et soovime veel elu luua, siis mulle tundub et looming ongi elu jõud ja mõte. Igaüks meist on juba täiuslik ja unikaalne looja,  temale sobivas ja vajalikus vormis. Pole võimalik võrrelda siga ja kägu, Mari ja Jüri, ega Buddhat või Jeesust, isegi mitte kaksikuid õdesid. Nad kõik on täiuslikud loojad oma enda emotsionaalsetes värvides. 

 

Elina Kadaja