Kahe lausega, kes on Külli ja millega ta tegeleb? 

“Kes on Külli?” – ehk küsimus “Kes ma olen?” on olnud minu arengutee mootor, see küsimus hoiab mind liikumises ning uudishimulikuna. Mulle väga meeldib vaadelda, mis toimub mu sisemaailmas erinevates olukordades ning tunnetada enese sise- ja välismaailma koosmõju. Püüan mõista ka teisi inimesi, kogu nende olemust aktsepteerides, aidata neil aru saada kes nad on ning toetada neid nende eneseotsingutes. Järgin elus põhimõtet – hinnanguvabadusest algab südamevabadus!

Olen inimene kes vajab pidevalt erinevaid tegevusi ja väljakutseid. Oma tööpäeva jooksul võin rolle vahetada mitmeid kordi, olles kord MER kehatöö terapeut, kombineerides vajadusel massaaži muude teraapiate ja võtetega, Shindo venitustunni või pilatese treener kui ka kosmeetik oma erinevates variatsioonides.

Oled juba aastaid olnud Nisarga kindel assistent MER myofascia energetic release massaažikursustel. Kuidas sina ise MER teraapiani jõudsid?

Kasutasin oma töös varasemalt peamiselt Tuina massaaži kuni märkasin MER kursust FB-s. Jälgisin toimuvat mõnda aega kõrvalt, samas tundsin sees tugevat kutset kuni ühe kursuse eel võtsin Merliisiga ühendust ja leidsime võimaluse koostööks. Olen Nisargale ja Merliisile selle eest väga tänulik. Samuti Sulle, Kati! BAI perest on saanud omamoodi minu pere. MER kursustel assisteerimine on minu jaoks iga kord rõõmus ja arendav kogemus.Võin julgelt öelda, et see kursus on muutnud mu elu. Lisaks MER kehatöö oskuse omandamisele ja massaažiklientuuri hüppelisele kasvule tekkis veelgi suurem huvi kehatööga edasi minna. Olen tänaseks omandanud ka pilatese treeneri tunnistused ja huvi inimkeha toimimise vastu on jätkuvalt tõusujoones.     

Milliseid on suurimad muutused, mida oled klientides peale MER massaaži näinud? Tihti tullakse massaaži ju lihtsalt füüsiliste valude pärast, aga see võib olla vaid sügavamate teemade üheks sümptomiks.

Jah, tõesti, enamasti jõutakse massaaži kui kehas on juba füüsiline valu. 

Üks konkreetne tervenemise juhtum tuleb meelede Nisarga endaga kui kursuse ajal oli tal puusa piirkonnas nii tugev valu, et ei saanud jalale toetuda. Töötlesin pausi ajal selles piirkonnas kudesid ja valu kadus. 

Sageli näen kuidas argipäeva teemad inimesi füüsilise pingena mõjutavad ja oma emotsiooni või tunde teadvustamine massaaži käigus aitab kehal lõdvestuda ja terveneda. Eriti suur on rõõm kui kui näen teraapiate tulemusel inimese mõttemaailma muutust ja avardumist, teadlikkuse tõusu sellest, kes ta arvab ennast olevat ja millisena tajub maailma. 

Vahel on vaja lihtsat sügavat puudutust, panen käed keha peale ja toimub sügav rahunemine ning lõdvestus. Olen kogenud kuidas klient vajab lihtsalt aktsepteerimist sellisena nagu ta on, ilma maskideta, ja see toob kaasa pinge languse ja valu kadumise.

Minu jaoks on suur kompliment kui kliendile ei tule meeldegi, et tal probleem oli. Terve ja tasakaalus olemine on nii loomulik.

Mis Sind lähitulevikus ees ootab?

Lähitulevikus on plaan edasi süüvida inmkeha toimimise saladustesse. Jätkan õpinguid biodünaamilise hingamise (BBTRS) kursustel ning jätkan arenguteed pilatese treenerina. Venituste osas plaanin täendada oma teadmistebaasi Yin-jooga kursustel. 

Oled viimasel ajal jooksutrennidega alustanud. Kas jooksupisik on alati sees olnud ja kuidas praegu trennidega läheb?

Jah, jooksmine on tõesti minu uus hobi. Olen ka varasemalt üritanud jooksupisikut endas leida, kuid jäin siiski rulluisutamise ja kõndimise juurde. Praegusel hetkel on hea hoog sees ja toetavad inimesed mu kõrval ning, mis kõige tähtsam, ma näen arengut. Olen seadnud eesmärgi osaleda Sügisjooksul ja teha see jooks mõnusas voos ja enda parimas tempos. 

Inimese keha on uskmatu ja ka tervenemised on uskumatud! Mäletan, et varasemalt ei saanud sa põlveprobleemi tõttu palju trenni või jooksusamme teha. Nüüd jooksed pikki distantse! Kuidas see sind füüsiliselt ja vaimselt mõjutanud on?

Põlvetrauma tekkis mul juba noorukina ja see sai ka varem vabanduseks, miks ma trenni teha ei saanud. Juhendades Shindo venitustrenne oli paratamatus, et tegin kõik kaasa. Märkasin, kuidas mu probleemne põlv muutus paremaks ja sain kindlust teha ka teisi trenne intensiivsemalt. Jooksutrennidega alustades tekkis põlve tugev turse. Psühholoogiliselt oli see hetk kõige keerulisem, sest alalhoiuinstinkt tahtis, et lõpetan. Võtsin vastu sisemise otsuse – olen terve! Kuulasin oma keha ja jätkasin väga tundlikult, kuid järjekindlalt. Oluline, et koormus oleks õigesti valitud. Treenin praegu /Polari/ treeningkava järgi ja üllatusena tuli kui olulised on pulsist lähtuvad koormused. Mõeldes enda varsemate jooksualgatuste peale, saan aru kui kerge on ilma pulssi järgimata treenida liiga intensiivselt. Kuigi kehas on tunne, et jõuad alati rohkem, siis baasi loomiseks vajab keha just madala intensiivsusega trenne. Täiendavalt tuleb juurde teha kere- ja jalalihaseid tugevdavaid harjutusi, eriti silmas pidades oma traumat. Kuid eks see on loomulik, et nõrka kohta tuleb arendada. Väga mõnus on tunda kuidas keha vorm ja sooritus paranevad ja energiat ning jaksu on järjest enam. 

Olles täna rohkem teadlik anatoomiast ja keha toimimisest tervikuna on mul trenne juhendades misiooniks julgustada inimesi oma keha ja eriti traumaga seotud kohti julgemalt liigutama. Vältida on vaja siiski teravaid valuaistinguid, tuleb olla enda suhtes hell kuid järjepidev. Õigesti sooritatud harjutustel on väga oluline roll. Varasemast treeningperioodist mäletan, et tüdinesin peale 3-aastast intensiivset rapsimist, kuna keha ei muutunud ja sooritus ei paranenud. Tol ajal ma ei mõistnud miks muutust ei toimu, trenni ju tegin 4-5 x nädalas. Alles pärast pilatese treeningutega alustamist tekkis arusaam, et ma ei osanud rakendada harjutuste sooritamisel õigeid lihaseid ja tööd tegin liigeseid ja valesid lihased koormates. Kahjuks suurtes spordiklubides treenerid ei pruugi jõuda iga inimeseni, et juhendada selliselt, et sooritus oleks õige. Oma kogemuse baasilt julgen soovitada kõigile, kes treeningutega alustavad, võtta kas eratunde või leida väiksemad grupid treenimiseks, kus treener on oma ala professionaal ja märkab ning korrigeerib kehaasendeid soorituse ajal.

Kõige ilusam jooksurada Tallinnas või selle lähistel.

Pirita terviserada on väga ilus koht jooksmiseks. 

Mis toidab hinge?

Olen tavaline naine ja õhkan samuti romantika ning loome lainel - küünlad, muusika, ilu, tants, armastusest kantud hetked, mõnusad sisukad vestlused armsate inimestega, saviga mängimine, looduses jalutamine ja päikesetõusud, -loojangud, hetked kus saab näpud mullaseks teha ehk kontakti maaga, reisimine, matkamine.

Mis toidab ja toetab keha?

Usun, et mu keha on mu hinge tempel. Seetõttu otsin pidevalt tasakaalu nende kahe vahel. Kvaliteetne ööuni, tervislik toit, igapäevane liikumine on sama vajalikud kui puhas õhk. Keha vajab armastavat puudutust ja nahk kosutust. 

Millised on need valdkonnad, millele pühendudes tunned end tasakaalus ja iseendaga ühenduses?

Mulle on alati meeldinud inimkeha selle liikumises. Läbi tantsu leian tasakaalu ja ühenduse kiiresti. Pikk ja rahulik jooksudistants annab aja, kus lasta pea mõtetest tühjaks ning kulgeda mõnusas meditatiivses seisundis, kuid vahel tulevad jooksurajal selged ning konkreetsed vastused mõnele aktuaalsele teemale. 

Olen õnnelik inimene, sest ka minu töö on see, mis hoiab mind tasakaalus.
 

Mida Covid-19 2020 eriolukord sulle õpetas?

Covid eriolukord tõi välja õige mitmeid hirme. 

Kuna minu töö tegemise võimalus oli peatatud määramatuks ajaks, siis sain võimaluse praktiseerida elu usaldamist, ja kogesin, et selles on jõudu. Elu kannab! 

Teine suur õppetund oli aja maha võtmine. Sain aru, et vaatamata kodus olemisele oskan oma elu ikka tempokaks elada. Õppisin veelgi rohkem märkama ja kuulama oma sisekõnet ja tundeid ning kogema kvaliteetlogelemist.

 

Aitäh. Aitäh. Aitäh.

intervjueeris Kati Lehepuu-Söödor